Trzy Razy Ty
trzy metry nad niebem Bbig117000 min

Trzy metry nad niebem – Książka

Federiko Moccia, włoski pisarz, reżyser, autor scenariuszy do komedii z lat 70-tych i 80-tych opublikował swoją pierwszą powieść w 1992 roku. Początki nie były łatwe. Autor nie mogąc znaleźć wydawnictwa, które wydało by jego książkę, postanowił sam sfinalizować projekt. Jak tylko powieść znalazła się w sprzedaży, odniosła duży sukces, głównie wśród młodych czytelników. Charakterystyczny styl autora ma swoich zwolenników i przeciwników, niemniej jednak warto samemu wyrobić sobie zdanie na ten temat i przekonać się, że książkę „Trzy metry nad niebem” czyta się jednym tchem.

Trzy metry nad niebem” to książka o zmianach.

Popularność powieści sprawiła, że doczekała się ona adaptacji filmowej i została przetłumaczona na kilka języków.
O ulotności chwili. Wszystko na tle historii opowiedzianej z punktu widzenia szesnastolatki i jej przeżyć, dorastania, miłości, tej z czasów młodości. Ale to nie tylko historia pary zakochanych nastolatków. Czytając książkę uświadamiamy sobie, że, jak pisze autor: „..nieważne jak bardzo się starasz, nigdy nie poczujesz się taki sam. Nie będziesz już nigdy czuć się jak trzy metry nad niebem…”.

Autor używa nieskomplikowanego języka, dialogi są często bardzo bezpośrednie, nie brakuje w nich również dosadnych zwrotów i prostego, potocznego słownictwa, co jest cechą charakterystyczną stylu Moccia. Opisy miejsc, sytuacji i perypetie bohaterów wciągają, książkę czyta się lekko i przyjemnie. Urozmaicona fabuła i wiele zwrotów akcji sprawiają, że z zaciekawieniem śledzimy losy postaci. Autor opisuje buzujące emocje, motywy postępowania, pokazuje w jaki sposób główni bohaterowie oddziałują na siebie nawzajem, do jakiego stopnia można zmienić się pod wpływem osób dla nas ważnych.trzy metry nad niebem ksiazka

Bohaterowie powieści, czyli dobra uczennica prywatnego liceum o imieniu Babi i arogancki, zbuntowany chłopak Step na pierwszy rzut oka mają ze sobą niewiele wspólnego. Ich pierwsze, zupełnie przypadkowe spotkanie, w żaden sposób nie wskazuje na to, że ich losy splotą się, zmieniając na zawsze ich samych i postrzeganie przez nich świata. Jednak ich ponowne spotkanie przebiegło już inaczej i zapoczątkowało serię zaskakujących wydarzeń, które odmieniły ich życie. Krańcowo różne charaktery bohaterów, odmienne towarzystwo, w którym przebywali i zupełnie różne priorytety stopniowo przestają mieć znaczenie. Czarno-białe na początku postaci grzecznej dziewczynki i niepokornego chuligana z czasem ewoluują i zyskują nowe odcienie i rysy, ich osobowości wpływają na siebie nawzajem. Jedno łagodnieje, drugie poznaje nowy świat, daleki od przyzwyczajeń grzecznej uczennicy.

Nie jest to jednak tylko jedna z licznych książek o miłości nastolatków.

Autor rysuje wyraziste postaci, przedstawia ich zmianę, dojrzewanie do coraz to nowych doświadczeń, kształtowanie charakterów i skomplikowany świat uczuć. Powieść włoskiego autora poza wątkiem o pierwszej miłości opowiada również o dojrzewaniu, sztuce podejmowania trudnych często decyzji i ich wpływie na nasze dalsze losy. Bohaterowie Federico Moccia są przedstawieni bez upiększania, ze wszystkimi swoimi wadami i zaletami, denerwującym nieraz sposobem zachowania. Mamy okazję doświadczać razem z nimi wyzwań, którym stawiają czoła na tym etapie ich życia, prób poradzenia sobie ze sprzecznymi emocjami.

Książka  “Trzy metry nad niebem” jest przeznaczona nie tylko dla nastoletnich, wrażliwych serc, ale również dla nieco starszych osób, które lubią czytać książki romantyczne. Idealnie nadaje się na letnie, ciepłe dni. Można się przy niej pośmiać, a czasem cichutko zapłakać. Książka uczy nas o dojrzewaniu, podejmowaniu trudnych decyzji, a także pokazuje nam, jak jedna chwila może zmienić całe nasze życie. W realistyczny sposób książka pokazuje nam, jak stopniowo i wiarygodnie bohaterowie zmieniają się, pod wpływem przeżytych wspomnień. Bohaterowie książki nie są pozbawieni wad, są prawdziwi. Powieść śmiało można porównać do historii, które wielokrotnie miały miejsce w życiu codziennym. Nie ma tu nic udawanego, sztucznego, przekoloryzowanego. Magiczny tytuł “Trzy metry nad niebem” intryguje i zachęca nas do przeczytania powieści. Fabuła została świetnie obmyślana, co można z łatwością dostrzec. Nie bez powodu tuż po wydaniu książki, egzemplarze były masowo kserowane i przekazywane z rąk do rąk. Podobny sukces odniósł film, który powstał na podstawie książki.

Zakończenie książki zaskakuje i odbiega od standardowego: „…i żyli długo i szczęśliwie”. Pozostawia miejsce wyobraźni, nie odpowiada do końca na nasuwające się pytania, skłania do własnych przemyśleń. Na czytelników, którzy nie chcą pozostawiać losu bohaterów własnym domysłom, czeka kontynuacja, czyli powieść „Tylko Ciebie chcę”.

1 comment

CommentLuv badge

  • Po Twoim opisie wydaję się to książka której właśnie szukam:) Pamietałam, że coś 3 metry:) i boom jest. Dzięki wielkie:) Kontynuacja tez juz czeka w kolejce do przeczytania. Dzięki wielkie:)

O stronie

Witaj na stronie poświęconej twórczości włoskiego pisarza Federico Moccia. Znajdziesz tutaj opisy książek, a także filmów na ich podstawie.