Trzy Razy Ty
Trzy metry nad niebem (2010)
Główna >> Filmy >> Trzy metry nad niebem (2010)

Trzy metry nad niebem (2010)

Film trzy metry nad niebem (oryg. Tres metros sobre el cielo) to hiszpański, młodzieżowy melodramat z 2010 roku bijący rekordy popularności wśród nastolatków. Jest to współczesna wersja Romea i Julii. Opowieść o młodzieńczej, skomplikowanej miłości, buncie, problemach z dorastaniem oraz konfliktach rodzinnych. Niebywale wzruszający, romantyczny, czasami zabawny, ale i dramatyczny obraz historii dwojga ludzi z odmiennych środowisk.

Babi (Maria Valverde) jest bardzo młodą, szesnastoletnią dziewczyną z dobrego domu. To bardzo dobrą uczennica, dobrze wychowana młoda dama, przykładna córka. Stanowi wzór do naśladowania.

Hache (Mario Casas) jest buntownikiem, nieodpowiedzialnym i impulsywnym chuliganem. Jego życie składa się głównie z ćwiczeń na siłowni, licznych bijatyk oraz nielegalnych wyścigów motocyklowych. Gdy chłopak dowiaduje się o romansie jego matki z innym mężczyzną, załamuje się. Pod wpływem gniewu atakuje kochanka swojej matki i wdaje się z nim w bójkę. Jest to jednak dopiero początek jego kłopotów z prawem.

Mimo wielu przeciwności – odmiennych charakterów oraz wyraźnego sprzeciwu nadopiekuńczej, apodyktycznej matki Babi para zakochuje się w sobie bez pamięci. Hache uważa, że Babi jest jedyną osobą, której może on powierzyć swoje mroczne sekrety, tłumaczące jego destrukcyjne zachowania. Pod wpływem miłości zmieniają się oboje. Babi, wcześniej spokojna i zamknięta, zaczyna się otwierać i dojrzewać. Z kolei Hache wydaje się być łagodniejszy i bardziej spokojny. Od tej pory muszą się oni zmierzyć z wieloma przeciwnościami. Czy uda im się przetrwać mimo dzielących ich różnic? Czy miłość pokona wszelkie przeciwności?

Film opiera się na bestsellerowej powieści autorstwa Federica Moccia pod tym samym tytułem. We Włoszech książka odniosła niesamowity sukces. W ciągu trzech miesięcy od opublikowania pierwszego wydania książki konieczne było wykonanie aż 5 dodruków. Kupione egzemplarze masowo kserowano i przekazywano sobie z rąk do rąk. W ciągu kilku miesięcy od wydania książki sprzedano również prawa do ekranizacji filmu.

Ciekawostki

Aktorzy odgrywający główne role w filmie Trzy metry nad niebem, czyli Mario Casas oraz Maria Valverde pierwszy raz spotkali się na planie filmu i podobnie jak ich postacie, oni również zapałali do siebie miłością. Przez pewien czas byli nawet parą. Jednak od 2017 roku mężem Marii Valverde jest Gustavo Dudamel (wenezuelski dyrygent). Z kolei Mario Casas obecnie spotyka się z Blancą Suarez (aktorka).

Film otrzymał sporo nominacji do nagród i wyróżnień. Scenarzysta Trzy metry nad niebem w 2011 roku został nominowany do nagrody Goya za najlepszy scenariusz adaptowany. Z kolei aktora odgrywającego rolę głównego bohatera – Mario Casasa nominowano w tym samym roku do otrzymania nagrody Fotogramas de Plata, jako najlepszego aktora filmowego. Otrzymał on nagrodę Premios ACE za rolę w filmie, jako najlepszy nowy aktor.

Film doczekał się również swojej kontynuacji. W 2012 roku ukazała się druga część, pod tytułem Tylko Ciebie chcę. W rolę głównego bohatera ponownie wcielił się Mario Casas.


Dodaj komentarz

CommentLuv badge

O stronie

Witaj na stronie poświęconej twórczości włoskiego pisarza Federico Moccia. Znajdziesz tutaj opisy książek, a także filmów na ich podstawie.