Trzy Razy Ty
Federico Moccia

Federico Moccia – Biografia

Federico Moccia – włoski pisarz, reżyser filmowy oraz scenarzysta. Urodził się w 20 lipca 1963 roku w Rzymie. Twórca ten jest synem reżysera Pipolo (czy też Giuseppe Moccii). Po jego kultowym filmie Pragnę cię, ludzie zaczęli wieszać kłódki na mostach w wielu miastach, jako symbol miłości. Od 2011 roku Moccia pełni funkcję burmistrza wioski Rosello mieszczącej się w Abruzji.

Już w szkole, Moccia wykazywał duże zainteresowanie nauką języka ojczystego – włoskiego, a szczególną przyjemność sprawiało mu pisanie wypracowań. Składa sobie dziecięcą obietnicę, że przed ukończeniem trzydziestu lat wyda książkę, która odniesie sukces. Dlatego też – w roku 1992, mając 29 lat, Moccia kończy powieść Trzy metry nad niebem, która zostaje… odrzucona przez wydawnictwo. Mężczyzna nie poddaje się jednak – i wydaje książkę na własny koszt w malutkim wydawnictwie Il Ventaglio, a wydrukowane 2500 egzemplarzy powieści rozchodzi się w błyskawicznym tempie. Dopiero 12 lat później, w 2004 roku, książka zostaje przypadkowo odkryta przez duże wydawnictwo Giangiacomo Feltrinelli Editore i wydana na masową skalę, natychmiast stając się jedną z najpopularniejszych powieści na świecie. Wydanie to zostało pozbawione niektórych fragmentów, które znajdowały się w pierwszej wersji wydanej w 1992 roku. Książka zyskała dużą popularność i została przetłumaczona na wiele języków, europejskich i nie tylko – stając się hitem również w odległej Japonii czy niektórych krajach Ameryki Łacińskiej.

W tym samym roku 2004, powieść Trzy metry nad niebem została zekranizowana i już 12 marca mogła być oglądana przez Włochów na salach kinowych. Film został wyreżyserowany przez Lucę Lucini, a główne role odegrali Katy Saunders oraz Riccardo Scamarcio. Również w 2004 roku Federico Moccia został nagrodzony prestiżowymi nagrodami Insula Romana i Torre di Castruccio.

6 lat później, w 2010 roku, Hiszpanie ponownie zekranizowali powieść Trzy metry nad niebem. Film powstał w reżyserii Fernando Gonzaleza Moliny, a główne role odegrali Maria Valverde oraz Mario Casas.

Wspólnie z Franco Castellano, Federico stworzył scenariusze do cenionych we Włoszech komedii: Totò, Ciccio oraz Franco. Jest również autorem popularnych w Italii komedii, takich jak Il bisbetico domato, Innamorato pazzo czy Il ragazzo di campagna.

Po sukcesie książki Trzy metry nad niebem, Moccia zdecydował się na kontynuowanie historii Babi Gervasi i Stepa w książce Tylko ciebie chcę. Drugi tom powieści ukazał się w lutym 2006 roku i otrzymał nagrodę Premio Cimitile. Ta część również została zekranizowana, a reżyserią zajął się Luis Prieto, natomiast główne role odegrali znany z pierwszej części Riccardo Scamarcio i nowa postać – Laura Chiatti.

W 2007 roku Federico Moccia wydał kolejną powieść: Wybacz, ale będę ci mówiła skarbie. Także ta książka została zekranizowana (rok po premierze książki), a reżyserii podjął się sam Moccia. W głównych bohaterów wcielili się Raoul Bova oraz Michela Quattrociocche. W 2008 roku pisarz wydał książkę opowiadającą o jego przeżyciach na planie oraz podczas pisania powieści. Jako że pozycja ta została dobrze przyjęta przez czytelników, książka Wybacz, ale będę mówiła ci skarbie doczekała się kontynuacji pod tytułem Wybacz, ale chcę się z tobą ożenić. Podobnie jak w przypadku wielu swoich powieści, także tę książkę wyreżyserował Moccia.

Zaledwie miesiąc po premierze powieści Wybacz, ale będę ci mówiła skarbie, za pośrednictwem wydawnictwa Rizzoli Moccia wydał kolejną powieść, która w oryginale zatytułowana była Cercasi Niki disperatamente.

W 2008 roku Moccia wydał kolejną powieść: Amore 14. Również ta książka została zekranizowana, a w roli reżysera ponownie wystąpił sam autor książki.

Wreszcie, w maju 2018, premiery doczekał się trzeci i ostatni tom kontynuacji powieści Trzy metry nad niebemTrzy razy ty. Główni bohaterowie są starsi niż na początku, a znany czytelnikom Step-buntownik jest ustatkowanym, dorosłym mężczyzną, pragnącym poślubić Gin. Wtedy w jego życiu ponownie pojawia się Babi.

Warto wspomnieć, że we Włoszech Moccia ma wielu gorących zwolenników, a także wielu zagorzałych przeciwników, twierdzących że styl jego pisania prowadzi do opowiadania bardzo sztampowych i nieco wulgarnych historii, a jego teksty ogłupiają młodych ludzi.

Dodaj komentarz

CommentLuv badge

O stronie

Witaj na stronie poświęconej twórczości włoskiego pisarza Federico Moccia. Znajdziesz tutaj opisy książek, a także filmów na ich podstawie.